Recieve news about this website directly to your mailbox
Scrieţi codul de control "4960"
CS Căiuţi a promovat în Liga a III-a

June 29, 2011 by dana · 1 Comment

CS Căiuţi după victoria cu 4-2 în faţa celor de la ASA Miercurea Ciuc, a promovat în liga a III-a. Iniţial s-a crezut că meciul se va termina 0-0, pentru că echipele nu şi-ar dori promovarea, din cauza lipsei bugetului. Meciul a fost strâns şi ASA Miercurea Ciuc au fost primii care a marcat. Tabela de joc, în minutul 90 arăta 2-2. În prelungiri jucătorii de la CS Căiuţi au marcat două goluri şi au reuşit astfel să promoveze în liga a III-a.

Jucătorii merită toată lauda pentru promovare şi este posibil chiar să primească şi o primă de 2000 de lei, după cum a spus primarul din Căiuţi Iulian Durlan.

Promovarea în liga a III-a înseamnă şi mai mulţi bani, pe care echipa, în acest moment, nu îi are. CS Căiuţi are nevoie de 200.000 de euro şi un stadion pentru a putea juca în liga a III-a.

Este singura formaţie care reprezintă fotbalul din Valea Trotuşului la un nivel mai ridicat dar cu toate acestea nu dispune de sponsorizările necesare.

Dacă echipa nu va face rost de bani, va fi nevoită să se retragă din liga a III-a. Din nefericicere şi alte echipe, care au reuşit să promoveze în liga a III-a au fost nevoite să vândă locul din serie. Restul echipelor rămân la mâna sponsorilor şi Consiliilor Locale.

Echipa Luceafărul Mihai Eminescu, ultima clasată în campionatul trecut, a avut un buget de 90.000 de euro.